top of page
Search

5 Aranyszabály életmódváltáshoz

  • Regi
  • Sep 3, 2017
  • 2 min read

1. Hagyd el a finomított élelmiszereket (liszt,cukor)


Ezeket a szénhidrátok közé soroljuk, amire ugyan szüksége van a szervezetünknek, de nem mindegy a minősége és a menyisége. Ha túl sok szénhidrátot veszünk magunkhoz, a testünk zsírként fogja elraktározni és így következik be a hízás. Az egyszerű szénhidrátok fogyasztása nem ajánlott, csakis kizárólag hosszan tartó edzés után, vagy nehéz fizikai munkánál. Ekkor is inkább szőlőcukor vagy izotóniás ital formájában. Ugyanis ezek a szénhidrátok hirtelen emelik meg a vércukorszintünket, ami hosszú távon nem egészséges és cukorbetegséghez vezethet. Ezért ajánlatosabb inkább összetett szénhidrátokat fogyasztani, ezek sokkal lassabban szívódnak fel a szervezetben és nem leszünk egy óra múlva újra éhesek. Lassan, fokozatosan emeli meg a vércukorszintet, ami sokkal kedvezőbb a szervezet számára.


2. Napi 4-5 étkezés kis adagokban


Ajánlott naponta többször kevesebbet enni, így egész nap ellátjuk a szervezetünket tápanyaggal, nem fogunk éhezni és elkerülhetjük a túl nagy adagokat is. Ha van 3 főétkezésed (reggeli, ebéd, vacsora) az remek alap, ehhez már csak 2-3 plusz étkezést kell betenni. Ne gondolj nagy dolgokra, nem kell minden egyes étkezésnél leülnöd és nagy evést csinálni. Hiszen ennek pont az a lényege, hogy kis adagokat eszel naponta többször. Tízóraira például ehetsz egy almát vagy egy banánt, de ihatsz fehérje turmixot is. Mikor mihez van kedved és mi fér bele. Mindig gondolkozz előre, csak így fogod tudni betartani az étkezésedet. És mint tudjuk: étkezés 70% edzés 30%!


3. Napi 2-3 liter folyadék (Víz! Kerüld a cukrot, szénsavat)


Az első pontban már tisztáztuk miért nem ajánlott a cukor fogyasztása, és mint tudjuk a boltban kapható gyümölcslevek és mindenféle italok hozzáadott cukrot tartalmaznak. A szénsavas üdítők puffasztanak és ezért nem ajánlott a fogyasztásuk, illetve általában ezekből is inkább a cukros változatot részesítik előnyben, pedig a szervezet számára pont ez az, ami nem előnyös. Tehát maradjunk a víznél, amit ízesíthetünk különféle módokon, a recepteknél találtok rá alternatívákat.


4. Emeld a fehérje bevitelt, csökkentsd a szénhidrátokat


Ha fogyni vagy izmosodni szeretnénk, több fehérjére van szükségünk és kevesebb szénhidrátra. Abból is inkább a lassan felszívódó szénhidrátokra, ahogy azt az első pontnál már tisztáztuk. A fehérje hallatán lehet sokan csak is a csirkére gondolnak, de ennél azért lehet szélesebb körben is gondolkozni. Rengetek zöldségben található fehérje, tejtermékekben és halakban. Nem kell leragadni a csirke-rizs kombónál, ennél lehet sokkal változatosabban táplálkozni. Ne feledjük, ha izmosodni akarunk akkor nem a zsír fog rajtunk átalakulni izommá, hanem le kell adni a zsírt és izmot kell építeni. Ehhez pedig megfelelő fehérjebevitelre van szükség. Ha pedig fogyni akarunk, szintén ez a helyes út. Csökkenteni kell a szénhidrátot, így nem tud raktározni a szervezet, a bevitt fehérjét pedig fel fogja használni.


5. Kerüld a túl zsíros, fűszeres ételeket


A túl zsíros ételek elhízáshoz vezetnek, elraktározza a szervezetünk. A zsírokból is válasszunk inkább jótékony hatású zsírokat. Például kókuszzsírt vagy olívaolajat főzéshez. Fogyasszunk sok halat, ezekben megtalálható az Omega 3 és Omega 6. De néha fogyaszthatunk szőlőmagolajat vagy tökmagolajat is. A túl fűszeres ételek megterhelhetik a gyomrot, ezzel rossz közérzetet okozva. Vannak emberek, akiknél bizonyos fűszerek érzékenységet váltanak ki, gyomor és fejfájást okozhatnak. Válaszd inkább az egyszerű zöld fűszereket, ezekkel nem lőhetsz mellé.



Ha kezdetben csak ezt a pár dolgot tartod be, már azzal is nagyon sokat teszel az egészségedért!


Próbáld ki egy hónapig és meglátod, hogy hamar belejössz.




Commenti


You Might Also Like:
bottom of page